Baylor History Fair success 2013
Baylor History Fair success 2013
Posted on 02/22/2013
Thirty-six Waco ISD students will advance to Texas History Day in May after another dominating performance today at the Baylor Regional History Fair on Friday, Feb. 15. The state qualifiers include 13 middle school students and 23 high school students.

ATLAS ACADEMY Scott DuPuy, Paige DuPuy, Jazmin Albertie, Madai Guerrero, Gloria Conatser, Haley Miller, Shelexia Johnson and Jaspreet Kaur

LAKE AIR MONTESSORI Kyle Aldridge, Kimani Ford, Nicolas Barrera, Jordan Vanderpool and Elizabeth Grant

WACO HIGH Bennett Johnson, Matthew Johnson, Andrew Brenner, Justin Shen, Jordyn Guardiola, Logan Guardiola, Zane McDurham, Kristen Petree, Crystal Perez, Reed Cooper, Jordan Blair, Kristen Chapman, Stefan White, Luke Barron, Travis Burt, Zazil Pacheco, Felipe Valenzuela, Marcela Colmenares, Vanessa Ramirez, Evan Cooper, Allen Miller, Tarean Stotts and Marshall Tekell.

Waco ISD also won numerous individual awards. Details about the projects are included in the tables below.
View Photo Gallery

CATEGORY RANKING STUDENT NAME(S) SCHOOL TITLE OF PROJECT
Junior Division Individual Performance 2nd Place  Elizabeth Grant Lake Air Montessori Julia Childs
Junior Division Individual Performance 1st Place Haley Miller Atlas Academy Women in World War II
Junior Division Individual Documentary 2nd Place  Gloria Conatser Atlas Academy Horace Mann -  Turning Point in American Education
Junior Division Group Documentary 2nd Place  Jazmin Albertie, Madai Guerrero Atlas Academy The Triangle Factory Fire - A Turning Point in Labor History in America
Junior Division Group Documentary 1st Place Scott DuPuy, Paige DuPuy Atlas Academy Sesame Street
Junior Division Individual Web Site 2nd Place  Jaspreet Kaur Atlas Academy Television - A Turning Point for the Information Age
Junior Division Individual Web Site 1st place Shelexia Johnson Atlas Academy Malcolm X- Man of the People
Junior Division Group Web Site 2nd Place  Kyle Aldridge, Kimani Ford, Nicolas Barrera, Jordan Vanderpool Lake Air Montessori A Giant Leap for Mankind
Senior Division Historical Paper 1st place Marshall Tekell Waco High History Written with Lightning:  How the Birth of a Nation Ignited Racism in America
Senior Division Group Exhibit 2nd Place Luke Barron, Travis Burt Waco High Manhattan Project
Senior Division Group Exhibit 1st Place Zazil Pacheco, Felipe Valenzuela, Marcela Colmenares Waco High Mark Twain
Senior Division Individual Performance 1st Place Zane McDurham Waco High Eagle Scouts in America
Senior Division Group Performance 2nd Place Reed Cooper, Jordan Blair, Kristen Chapman, Stefan White Waco High Tinker v. Des Moines:  Band of Freedom
Senior Division Group Performance 1st Place Kristen Petree, Crystal Perez Waco High Betty Friedan and the Feminine Mystique
Senior Division Individual Documentary 2nd Place Bennett Johnson Waco High SMU - The Death Penalty:  A Turning Point in College Football
Senior Division Individual Documentary 1st Place Matthew Johnson Waco High The Waco Horror:  The Lynching of Jesse Washington
Senior Division Group Documentary 2nd Place Jordyn Guardiola, Logan Guardiola Waco High Waco Desegregation
Senior Division Group Documentary 1st Place Andrew Brenner, Justin Shen Waco High Temporada de la Muerte:  Season of Death and the Spanish Influenza
Senior Division Individual Web Site 2nd Place Evan Cooper Waco High Sound Recording:  Defining Entertainment
Senior Division Individual Web Site 1st place Vanessa Martinez Waco High Jazz
Senior Division Group Web Sites 1st place Allen Miller, Tarean Stotts Waco High Ellis Island:  The Island of Hope

 

SPECIAL AWARD STUDENT NAME(S) SCHOOL TITLE OF PROJECT
Baylor Law School Anne Zander Lake Air Montessori Women's Suffrage
Baylor Law School Monique Alexander University High The Right to Privacy
Baylor University Institute for Oral History Scott DuPuy and Paige DuPuy Atlas Academy Sesame Street
Colonial Dames of the XVII Century, Peter Folger Chapter Marisol Guardiola, Amber Garcia, Aneesa Carreon, Patricia Coronado, Angelissa Fajardo Cesar Chavez Middle The Salem Witch Trials
Dr Pepper Museum and Free Enterprise Institute Mercedes Cervantes Lake Air Montessori The Making of Mercedes Benz
Museum Association of Waco Miss C. Copas Lake Air Montessori George Eastman
Museum Association of Waco Alyssa Riggs Lake Air Montessori Braille
Museum Association of Waco Nathan Wells Waco High Superheroes:  American Mythology
National Society of the Daughters of the American Revolution, Elizabeth Gordon Bradley Chapter Lauren Arias Atlas Academy The Battle of Saratoga - The turning Point of the American Revolution
National Society of the Daughters of the American Revolution, Henry Downs Chapter Lauren Arias Atlas Academy The Battle of Saratoga - The turning Point of the American Revolution
Red Men Museum and Library Lauren Arias Atlas Academy The Battle of Saratoga - The turning Point of the American Revolution
Texas German Society, Heart of Texas Chapter Mercedez Cervantes Lake Air Montessori The Making of Mercedes Benz
The Links, Inc. Tamra Richie Indian Springs Middle School Little Rock Nine
The Links, Inc. Tehlor Sanders G. W. Carver Moore High Lions Untold Story
The Links, Inc. Monique Alexander University High The Right to Privacy
The Links, Inc. Gabrielle Smith, Jocelyn Dash, Marisa Garcia, Tierra Talton University High Love is Blind
The Links, Inc. Zazil Pacheco, Felipe Valenzuela, Marcela Comenares Waco High Mark Twain
The Texas Collection Matthew Johnson Waco High The Waco Horror:  The Lynching of Jesse Washington
The Texas Collection Jordyn Guardiola, Logan Guardiola Waco High Waco Desegregation
Waco History Project: 1st Place Matthew Johnson Waco High The Waco Horror:  The Lynching of Jesse Washington
Historic Waco Foundation Sweepstakes Haley Miller/Mary Duty Atlas Academy Women in World War II
Ada Margaret Smith Award Nathan Wells Waco High Superheroes:  American Mythology
James SoRelle Sweepstakes Award Ms. Copas, Lyssa Devoust, Kenneth Heller Waco High  
Ruben Santon Memorial Baylor Scholarship Reed Cooper Waco High